- środa, 19, listopad 2014
Rozstrzygnięcie wieczorem?
FOMC o 20:00
Dziś sytuacja na eurodolarze może rozstrzygnąć się – przynajmniej do pewnego stopnia – po godzinie 20:00, tj. po publikacji protokołu z posiedzenia FOMC, czyli Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Dowiemy się, jakie nastroje panują w tym gremium i jakie są szanse na powyżkę stóp procentowych w Stanach – czy też, kiedy może to nastąpić.
Na razie EUR/USD sytuuje się na 1,2525, relatywnie wysoko. Biorąc pod uwagę minima z 6 listopada, można nawet mówić o skromnym, krótkoterminowym quasi-trendzie wzrostowym (oczywiście to tylko faza w obrębie dużo silniejszej tendencji spadkowej).
Mimo wszystko nie sądzimy, by protokół FOMC miał takie oddziaływanie, które całkowicie, drastycznie odmieniłoby sytuację na głównej parze. Oznacza to, że nie spodziewamy się na dziś ani potężnego tąpnięcia, np. grubo poniżej 1,24 – ani też zaczątków wchodzenia w trend wzrostowy, tj. stałej aprecjacji euro. Zauważmy, że np. ostatnio Mario Draghi raczej zbił nastroje pro-euro, a w grudniu on i posiedzenie EBC przyciągną uwagę raz jeszcze – co może ponownie skończyć się zejściem w kierunku dolara.
Dziś dane z Polski
O 14:00 poznamy informacje o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w naszym kraju za październik. Prognoza dynamiki wynagrodzeń to 3,3 proc., poprzednio notowano 3,4 proc. Zatrudnienie miałoby zwiększyć się o 0,8 proc.
Dane te, przy relatywnie niewielkiej liczbie istotny odczytów ze świata (wnioski o kredyt hipoteczny i rozpoczęte budowy domów w USA), mogą mieć pewien wpływ na pary złotowe, choć istotniejszy będą jutrzejsze informacje o polskiej produkcji przemysłowej.
Mamy na razie niezły kurs złotego względem dolara – USD/PLN stoi przy 3,3660. Na EUR/PLN jest 4,2175, to też niezły poziom na kupno waluty zagranicznej. Być może kupujący euro i dolara powinni z tego korzystać, na wypadek, gdyby komunikat FOMC miał spowodować odwrót od euro. Co więcej, po dość silnym zejściu na obu parach, naturalne byłyby dziś, w ciągu dnia, próby powrotu korekcyjnego wyżej, w przypadku USD/PLN np. do 3,3750.
Tomasz Witczak
FMC Management