Forex

Wtorkowa sesja na rynku walutowym zapowiadała się dość spokojnie przy braku istotniejszych danych, jednak tak nie było. Powodem do większej zmienności stały się doniesienia na temat możliwych zakupów obligacji korporacyjnych przez Europejski Bank Centralny. Agencja Rutera powołując się na swoje źródło w banku centralnym poinformowała, że ECB prowadzi już prace nad nowym programem, który miałby ruszyć już od 2015 roku i rozszerzyć wachlarz narzędzi, którymi dysponuje bank centralny. Przypomnę, że w ostatnim czasie ECB uruchomił program zakupu zabezpieczonych obligacji oraz papierów zabezpieczonych aktywami. Niepotwierdzone doniesienia agencji Reutera stały się impulsem do osłabienia europejskiej waluty tuż przed publikacją wstępnych danych na temat indeksów PMI z Europy w czwartek. Dodatkowo wsparciem dla dolara byłe lepsze niż oczekiwano dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym. Za wcześnie jednak by mówić o trwałym powrocie do trendu spadkowego na eurodolarze. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dzisiejsze dane dotyczące inflacji CPI z USA. Konsensus rynkowy zakłada, że we wrześniu nastąpi dalsze wyhamowanie presji inflacyjnej. Analitycy oczekują, że wskaźnik cen konsumentów spadnie we wrześniu do 1,6% w skali roku oraz prognozują, że inflacja bazowa ustabilizuje się na poziomie 1,7%. Dalsze wyhamowanie presji inflacyjnej będzie dawało Rezerwie Federalnie większy komfort jeśli chodzi o ewentualne odsunięcie w czasie pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA.

Opublikowane dane z Australii dotyczące inflacji CPI były zgodne z oczekiwaniami. W trzecim kwartale tego roku wskaźnik cen konsumentów spadł do 2,3% z 3,0% r/r. Niższa inflacja będzie argumentem dla Banku Rezerw Australii za utrzymaniem stóp procentowych na obecnym niskim poziomie. AUD pozostawał stabilny w reakcji na te publikacje.

Warto zwrócić uwagę na zachowanie się waluty brytyjskiej w dniu dzisiejszym, która traciła na wartości przez publikacją notatek z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Presja na walutę brytyjską może się utrzymywać czemu sprzyja zarówno układ techniczny, jak i słabsze dane publikowane w ostatnim czasie z brytyjskiej gospodarki. Notatki ujawniły, że w już trzeci raz z rzędu członkowie MPC nie są zgodni co do tego czy podnosić stopy procentowe. Siedmiu członków głosowało za pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie podczas gdy Martin Weale i Ian McCafferty optowali za podwyżką kosztu pieniądza o 0,25%. Większość członków jednak zwracała uwagę na zagrożenia płynące z obserwowanego spowolnienia w strefie euro oraz na ryzyka związane z trwałością ożywienia w gospodarce brytyjskiej w średnim terminie. Wydźwięk notatek był bardziej gołębi. Co więcej w zeszłym tygodniu główny ekonomista BoE Andy Halande powiedział, że globalne perspektywy gospodarcze pozostają słabsze, co z pewnością odsunie w czasie decyzje o zacieśnianiu polityki monetarnej.

Podczas środowej sesji warto śledzić sytuację na dolarze kanadyjskim bowiem zostaną opublikowane dane z Kanady dotyczące sprzedaży detalicznej oraz Bank Kanady podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy zakłada, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 1,0%. Oprócz tego poznamy kwartalny raport nt. polityki monetarnej. Większej zmienności na parach walutowych z CADem możemy się natomiast spodziewać podczas konferencji prasowej Stephena Poloza.

GBPUSD

Na GBPUSD w dalszym ciągu obowiązuje układ spadkowy dopóki notowania utrzymują się poniżej poziomu 1,6235 wynikającego z 50% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,6524 na 1,5951. Tuż powyżej tego poziomu przebiega 50-okresowa średnia EMA na wykresie dziennym. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,6180. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 1,5950.

EURCAD

EURCAD powrócił do spadków. Para wyhamowała wzrosty w rejonie 1,4450-1,4485, gdzie geometryczny opór wyznacza 61,8% zniesienia Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,4728 oraz projekcja 127,2% całości spadków z poziomu 1,4383 na 1,4009. Para handlowana jest obecnie poniżej 50-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym, co powinno sprzyjać kontynuacji spadków na tej parze. Ponowne zejście poniżej poziomu 1,4240 powinno przyczynić się do pogłębienia spadków.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję