Forex

Waluta amerykańska wyhamowała nieco wzrosty w dniu wczorajszym. Impulsem do odreagowania dolara mogły stać się słowa Charlesa Evansa z Fed, który zasugerował, że do pierwszej podwyżki stóp procentowych mogłoby dojść dopiero w pierwszym kwartale 2016 roku. Takie stanowisko czyni Evansa jednym z bardziej gołębich i ostrożnych w swoich ocenach gospodarki członków Fed, gdyż większość z nich opowiada się za podwyżką stóp procentowych już w przyszłym roku. Odreagowanie na dolarze nie trwało jednak długo. Dziś eurodolar ustanowił nowe minimum. Lepsze dane odnośnie sprzedaży detalicznej w Niemczech nie pomogły euro. Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 0,1% w skali roku wobec oczekiwanego spadku o 0,2% oraz wzrosła o 2,5% licząc miesiąc do miesiąca. Z kolei we wrześniu stopa bezrobocia ustabilizowała się na poziomie 6,7% w Niemczech. Uwaga inwestorów przykuwały dzisiejsze dane odnośnie stopy bezrobocia i inflacji w strefie euro. We wrześniu stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 11,5%, natomiast zgodnie ze wstępnymi danymi obserwowane było dalsze wyhamowanie inflacji. Wskaźnik HICP spadł we wrześniu do 0,3% rok do roku z 0,4%. Również niższy okazał się wskaźnik inflacji bazowej, który wyniósł 0,7% w porównaniu do 0,9% miesiąc wcześniej. Opublikowane dane przyczyniły się do dalszego spadku wartości euro i sprawiły, że wzrosty oczekiwania co do podjęcia dodatkowych działań przez Europejski Bank Centralny. Na ten czwartek zaplanowane jest kolejne posiedzenie ECB, na którym mają zostać przedstawione szczegóły programu ABS.

Opublikowane ostateczne dane na temat dynamiki tempa wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii różną się nieco od prognoz. W drugim kwartale PKB wzrósł o 0,9% licząc kwartał do kwartału podczas gdy prognozy mówił o wzroście rzędu 0,8% k/k oraz o 3,2% w skali roku. Waluta brytyjska pozostaje dzisiaj nieco słabsza względem dolara. Dzisiaj warto zwrócić uwagę na przemówienie David’a Miles z MPC i ewentualne odniesienia do polityki monetarnej w przyszłości.

Przed nami jeszcze publikacje danych z USA z czego szczególnie ważny będzie wskaźnika zaufania konsumentów oraz indeks Chicago PMI. Nastroje amerykańskich inwestorów pozostają dobre, w związku z czym należy oczekiwać dalszego wzrostu wskaźnika Conference Board we wrześniu. Z kolei konsensus rynkowy zakłada niewielki spadek wskaźnika aktywności przemysłowej w rejonie Chicago.

EURUSD

Podczas środowej sesji euro znów znalazło się pod presją sprzedających. Para EURUSD pogłębiła spadki i przełamała wsparcie w postaci minimum z listopada 2012 roku, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do kontynuacji spadków na EURUSD w okolice 1,2460, gdzie wsparcie wyznacza 78,6% zniesienia Fib całości fali wzrostowej z poziomu 1,2041. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,2660.

EURPLN

Na złotym obserwujemy lekkie odreagowanie. Notowania EURPLN ponownie znalazły się poniżej oporu w postaci zbiegających się średnich EMA 100- i 200- okresowej na wykresie dziennym. Ponadto para powróciła poniżej 41,4% zniesienia Fib całości impulsu wzrostowego kształtującego się od początku czerwca 2014 roku. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 4,1610-4,1630.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję