Forex

Eurodolar pozostaje stabilny i cały czas utrzymuje się nieco poniżej poziomu 1,34. W ostatnich dniach w silnym trendzie wzrostowym znajduje się za to USD/PLN który zwyżkuje już ponad 3,12. Kurs EUR/PLN jest dość stabilny i oscyluje w okolicach 4,17-4,18.

Dolar amerykański był najsilniejszą walutą z grona G10 w lipcu. Dzisiejsze dane mogą zadecydować o tym, czy ten trend zostanie utrzymany w sierpniu. Między godzinami 9 a 10 poznamy finalne odczyty PMI dla przemysłu w strefie euro. Powinny mieć one ograniczony wpływ na rynek, ze względy na fakt, że wcześniej poznaliśmy dane wstępne. Uwagę przykuć mogą jedynie publikacje z Włoch oraz zaplanowana na 10:30 publikacja z Wielkiej Brytanii. Brytyjski PMI dla przemysłu według konsensusu ma lekko spaść z poziomu 57,5 pkt. do 57,2 pkt., jednak wciąż będzie to oznaczało bardzo silny rozwój sektora. Dziś popołudniu poznamy kilka bardzo ważnych danych z amerykańskiej gospodarki. Będą one miały kluczowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń na rynkach, zarówno dziś, jak i w najbliższych dniach. O 14:30 opublikowane zostaną informacje na temat rynku pracy. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym ma według konsensusu wynieść 230 tys. Oznaczałoby to 6 kolejny miesiąc z rzędu z odczytem przekraczającym 200 tys. Tym samym byłaby to najdłuższa taka seria od 20 lat. Stopa bezrobocia ma z kolei utrzymać się na niezmienionym poziomie 6,1 proc. Średnia stawka godzinowa ma wzrosnąć w lipcu o 2,2 proc. w ujęciu rocznym.

Na dobre dane wskazują subindeksy zatrudnienia regionalnych wskaźników koniunktury, które w 5 na 6 lipcowych publikacji odnotowały wzrost. 4-tygodniowa średnia wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła po raz pierwszy od 8 lat poniżej 300 tys., co również wskazuje na pozytywny odczyt NFP w tym miesiącu. O 16:00 opublikowany zostanie indeks ISM dla przemysłu. Konsensus wynosi 56,0 pkt., co oznacza potencjalny wzrost o 0,7 pkt. Wczoraj bardzo wyraźnie na wartości straciły zarówno europejskie jak i amerykańskie indeksy. S&P 500 odnotował wczoraj spadek w wysokości 2 proc. Była to największa zniżka od kwietnia tego roku. W nocy opublikowany został indeks PMI dla chińskiego przemysłu, który w porównaniu do wstępnego odczytu został zrewidowany o 0,3 pkt. w dół. O godz. 9:00 poznaliśmy także przemysłowy PMI z Polski. Po raz pierwszy od ponad roku spadł on poniżej granicznego poziomu 50 pkt. i wyniósł 49,4 pkt. Hiszpański PMI również nie zachwycił, ponieważ znalazł się poniżej konsensusu. Wyniósł on 53,9 pkt. podczas gdy oczekiwania kształtowały się na poziomie 54,5 pkt.

Sporządził:

Błażej Kiermasz

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

TMS

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Więcej… Zgadzam się i akceptuję